Werty

A doua echipă cu români care se califică în closed qualifier la Major Copenhaga 2024

A doua echipă cu români care se califică în closed qualifier la Major Copenhaga 2024

PGL CS2 Major Copenhaga 2024 marchează cel de-al patrulea Major PGL, fiind organizat de compania română PGL și totodată va fi primul Major Counter-Strike găzduit de Danemarca. PGL Major Copenhagen 2024: European Open Qualifier #2 a fost o calificare europeană online de Counter-Strike 2 organizată de către Challengermode. Aceasta a trimis cele mai bune patru echipe mai departe pentru Closed Qualifiers, organizații care urmează a fi împărțite în două subdiviziuni (Closed Qualifier A și Closed Qualifier B).

  • 🥇1st-4th -> Closed Qualifiers
  • Playoffs:
    • Single-Elimination bracket
    • All matches (excl. qualification matches) are Bo1
    • The qualification matches are Bo3

HyperSpirit 🇷🇴, Marsupy Gaming 🇷🇴, Infinite Gaming 🇷🇴, Nexus Gaming 🇷🇴, Balkan Bears 🇷🇴, BLEED Esports 🇪🇺, Dynamo Eclot 🇨🇿, Gucci Gaming Academy 🇪🇺, TSM 🇺🇸, OG 🇩🇰 și IKLA 🇺🇦 sunt cele 11 echipe cu români care au participat la această competiție. Formația cu origini ucrainene, unde joacă conaționalul nostru, Adelin ‘adeX’ Nica 🇷🇴 a reușit calificarea în closed qualifier. Organizația susținută de brand-ul Gucci a fost la un pas de a juca meciul pentru a putea merge mai departe, contra celor de la IKLA 🇺🇦. Prestații notabile au avut și formațiile TSM 🇺🇸, HyperSpirit 🇷🇴 și OG 🇩🇰, care au ajuns în top 64, respectiv top 32. Acestea au fost line-up-urile si meciurile purtate de către români:

Nexus Gaming 🇷🇴

  • Cătălin-Ionuț ‘BTN’ Stănescu 🇷🇴
  • Cosmin ‘ragga’ Teodorescu 🇷🇴
  • Adrian ‘XELLOW’ Guță 🇷🇴
  • Alexandru ‘s0und’ Ștefan 🇷🇴
  • Ersin ‘ERSIN’ Chiriac 🇷🇴
EchipeStagiuHărțiScoruriCâștigători
Nexus Gaming 🇷🇴 vs Fortress Main 🇩🇰Round of 512Nuke132Nexus Gaming 🇷🇴
Nexus Gaming 🇷🇴 vs VECHERINKA 🇷🇺Round of 256Mirage136Nexus Gaming 🇷🇴
Nexus Gaming 🇷🇴 vs PARIVISION 🇷🇺Round of 128Mirage613PARIVISION 🇷🇺

Marsupy Gaming 🇷🇴

  • ‘DaciaBlue3’ 🇷🇴
  • ‘JoLLoBo’ 🇷🇴
  • ‘WAST3D–‘ 🇷🇴
  • ‘qqGaz’ 🇷🇴
  • ‘rain1cs’ 🇷🇴
EchipeStagiuHărțiScoruriCâștigători
Marsupy Gaming 🇷🇴 vs DreamNear 🇷🇺Round of 1024Anubis138Marsupy Gaming 🇷🇴
Marsupy Gaming 🇷🇴 vs VECHERINKA 🇷🇺Round of 512Mirage813VECHERINKA 🇷🇺

Infinite Gaming 🇷🇴

  • Gyorfy ‘starplajerz’ Gabriel 🇷🇴
  • Tudor ‘d1maje’ Aparaschivei 🇷🇴
  • Mihnea ‘mhN1’ Gheață 🇷🇴
  • Cătălin ‘H4rder’ Hardulea 🇷🇴
  • Olteanu ‘SAVAGE–’ Robert 🇷🇴
EchipeStagiuHărțiScoruriCâștigători
Infinite Gaming 🇷🇴 vs Whykick 🇷🇺Round of 1024Mirage137Infinite Gaming 🇷🇴
Infinite Gaming 🇷🇴 vs ChachoTeam 🇵🇱Round of 512Mirage134Infinite Gaming 🇷🇴
Infinite Gaming 🇷🇴 vs SEEY0U 🇷🇺Round of 256Mirage613SEEY0U 🇷🇺

Balkan Bears 🇷🇴

  • Tudor ‘ShaDow’ Drimbei 🇷🇴
  • Valentin ‘SEMINTE’ Bodea 🇷🇴
  • Radu ‘Romanu’ Alexandru Stănișoara 🇷🇴
  • Costin ‘jaxi’ Vrînceanu 🇷🇴
  • Tudor ‘dyla’ Pop 🇷🇴
EchipeStagiuHărțiScoruriCâștigători
Balkan Bears 🇷🇴 vs Wait8 🇷🇺Round of 1024Mirage135Balkan Bears 🇷🇴
Balkan Bears 🇷🇴 vs Esports club LSPU 🇷🇺Round of 512Ancient132Balkan Bears 🇷🇴
Balkan Bears 🇷🇴 vs [PRO100] 🇺🇦Round of 256Ancient613[PRO100] 🇺🇦

HyperSpirit 🇷🇴

  • Cătălin-George ‘swiiffter’ Florea 🇷🇴
  • Roberto ‘ADRON’ Păun 🇷🇴
  • Mihai-Cristian ‘kritik’ Ruse 🇷🇴
  • Gheorghiţă-Florin ‘GEOHYPE’ Solovăstru 🇷🇴
  • ‘awks’ 🇷🇴
EchipeStagiuHărțiScoruriCâștigători
HyperSpirit 🇷🇴 vs SesbianLex 🇷🇺Round of 1024Mirage130HyperSpirit 🇷🇴
HyperSpirit 🇷🇴 vs GrapeZ 🇷🇺Round of 512Anubis132HyperSpirit 🇷🇴
HyperSpirit 🇷🇴 vs withnomark 🇷🇺Round of 256Vertigo1310HyperSpirit 🇷🇴
HyperSpirit 🇷🇴 vs Oxuji Esports 🇷🇺Round of 128Anubis138HyperSpirit 🇷🇴
HyperSpirit 🇷🇴 vs HAVU 🇫🇮Round of 64Ancient913HAVU 🇫🇮

BLEED Esports 🇪🇺

  • Laurențiu ‘lauNX’ Țârlea 🇷🇴
  • Cai ‘CYPHER’ Watson 🇬🇧
  • Josef ‘faveN’ Baumann 🇩🇪
  • Tsvetelin ‘CeRq’ Dimitrov 🇧🇬
  • Hampus ‘hampus’ Poser 🇸🇪
EchipeStagiuHărțiScoruriCâștigători
BLEED Esports 🇪🇺 vs rapahousut 🇫🇮Round of 1024Inferno132BLEED Esports 🇪🇺
BLEED Esports 🇪🇺 vs TeamSpace 🇷🇺Round of 512Overpass1316TeamSpace 🇷🇺

Dynamo Eclot 🇨🇿

  • Raul ‘Blytz’ Gligor 🇷🇴
  • Martin ‘Dytor’ Handl 🇨🇿
  • David ‘forsyy’ Bílý 🇨🇿
  • Vít ‘nbqq’ Pohlot 🇨🇿
  • Rasmus ‘kreaz’ Johansson 🇸🇪
EchipeStagiuHărțiScoruriCâștigători
Dynamo Eclot 🇨🇿 vs mVteam 🇷🇸Round of 1024Anubis130Dynamo Eclot 🇨🇿
Dynamo Eclot 🇨🇿 vs GRGECHI 🇷🇸Round of 512Ancient1013GRGECHI 🇷🇸

Gucci Gaming Academy 🇪🇺

  • Daniel-Cătălin ‘Ciocardau’ Purice 🇷🇴
  • Ahmet ‘2high’ Baftijari 🇲🇰
  • Mārtiņš ‘shadiy’ Gūtmanis 🇱🇻
  • Caner ‘soulfly’ Kesici 🇹🇷
  • Jeremy ‘Kursy’ Gast 🇫🇷
EchipeStagiuHărțiScoruriCâștigători
Gucci Gaming Ac. 🇪🇺 vs ]i[llusionists 🇪🇸Round of 512Ancient131Gucci Gaming Ac.
Gucci Gaming Ac. 🇪🇺 vs 9INEgg 🇸🇪Round of 256Anubis2826Gucci Gaming Ac.
Gucci Gaming Ac. 🇪🇺 vs modeame 🇪🇺Round of 128Mirage1310Gucci Gaming Ac.
Gucci Gaming Ac. 🇪🇺 vs SSX 🇫🇷Round of 64Ancient139Gucci Gaming Ac.
Gucci Gaming Ac. 🇪🇺 vs ZeroTenacity 🇷🇸Round of 32Anubis1310Gucci Gaming Ac.
Gucci Gaming Ac. 🇪🇺 vs TeamSpace 🇷🇺Round of 16Anubis1013TeamSpace 🇷🇺

OG 🇩🇰

  • Iulian ‘regali’ Harjău 🇷🇴
  • Nils ‘k1to’ Gruhne 🇩🇪
  • Maciej ‘F1KU’ Miklas 🇵🇱
  • Bram ‘Nexius’ Campana 🇧🇪
  • Nikita ‘HeavyGod’ Martynenko 🇮🇱
EchipeStagiuHărțiScoruriCâștigători
OG 🇩🇰 vs Never More 🇷🇺Round of 512Mirage134OG 🇩🇰
OG 🇩🇰 vs kiminonawa 🇪🇺Round of 256Overpass131OG 🇩🇰
OG 🇩🇰 vs BezmozgaPucaci 🇪🇺Round of 128Mirage132OG 🇩🇰
OG 🇩🇰 vs GRGECHI 🇷🇸Round of 64Ancient1316GRGECHI 🇷🇸

IKLA 🇺🇦

  • Adelin ‘adeX’ Nica 🇷🇴
  • Alexey ‘Topa’ Topchienko 🇺🇦
  • Vladislav ‘Kvem’ Korol 🇺🇦
  • Michał ‘MICHU’ Müller 🇵🇱
  • Jonas ‘Lekr0’ Olofsson 🇸🇪
EchipeStagiuHărțiScoruriCâștigători
IKLA 🇺🇦 vs cs2Ctonjeu 🇫🇷Round of 512Anubis137IKLA 🇺🇦
IKLA 🇺🇦 vs Honved 🇭🇺Round of 256Anubis1310IKLA 🇺🇦
IKLA 🇺🇦 vs DZIKYNAS 🇱🇹Round of 128Ancient1311IKLA 🇺🇦
IKLA 🇺🇦 vs The Witcherss 🇺🇦Round of 64Ancient1613IKLA 🇺🇦
IKLA 🇺🇦 vs Godsent 🇸🇪Round of 32Nuke1614IKLA 🇺🇦
IKLA 🇺🇦 vs 00Nation 🇳🇴Round of 16Ancient1614IKLA 🇺🇦
IKLA 🇺🇦 vs TeamSpace 🇷🇺
IKLA 🇺🇦 vs TeamSpace 🇷🇺
IKLA 🇺🇦 vs TeamSpace 🇷🇺
Quarter finalsAnubis
Overpass
Mirage
613
132
138
TeamSpace 🇷🇺
IKLA 🇺🇦
IKLA 🇺🇦
IKLA 🇺🇦 vs Heroic 🇳🇴Semi finalsOverpass1519Heroic 🇳🇴
IKLA 🇺🇦 vs PERA 🇭🇺3rd Place DeciderAncient138IKLA 🇺🇦

TSM 🇺🇸

  • Mădălin-Andrei ‘MoDo’ Mirea 🇷🇴
  • Audric ‘⁠JACKZ’ Jug 🇫🇷
  • Valdemar ‘⁠valde⁠’ Bjørn Vangså 🇩🇰
  • Timofey ‘interz’ Yakushin 🇷🇺
  • Joel ‘joel’ Holmlund 🇸🇪
EchipeStagiuHărțiScoruriCâștigători
TSM 🇺🇸 vs baseballers 🇵🇱Round of 512Mirage131TSM 🇺🇸
TSM 🇺🇸 vs Nordix Esport 🇳🇴Round of 256Ancient131TSM 🇺🇸
TSM 🇺🇸 vs DMS. 🇷🇺Round of 128Inferno1310TSM 🇺🇸
TSM 🇺🇸 vs Ex-HotHeaded 🇺🇦Round of 64Mirage134TSM 🇺🇸
TSM 🇺🇸 vs HAVU 🇫🇮Round of 32Vertigo813HAVU 🇫🇮

RobertoIonut06

COMPETITII
esportskings
ULTIMELE STIRI